Hunger Attack


Activity Two
In this activity, teens learn about unit pricing, including what is unit pricing, how unit pricing can help determine the best food buy, how to use unit pricing, and when unit pricing is not useful in determining the best buy.

Activity Four
In this activity, teens will learn how to read a food ingredient label.

Activity Five
In this activity, teens will learn how to read a nutrition facts label.

Additional Resources

Complete Leaders Guide
You may or may not need the complete leaders guide. All lessons featured above were pulled from the complete guide in order to make them easier to present to students.

Teen
Teen guides should be given to each student. You may or may not have hard copies of the guide. It is here if you need it.

Assessments
You may or may not choose to use the assessments based on your programs needs

Power
Power Points are supplemental and may or may not be used depending on the available technology required to present them.

Follow us on Social Media!